Jak powstają spodnie jeansowe

Najnowsze kolekcje dostępne na bluestilo.com

Prawie codziennie nosimy spodnie jeansowe, za to bardzo rzadko zastanawiamy się, jak powstają, gdzie są produkowane i ile czasu zajmuje ich uszycie. Dzisiaj dowiecie się, jaką drogę muszą przebyć jeansy, żeby znaleźć się w naszych szafach!

cena cenie nie rowna1

Pierwsza hurtownia jeansów powstała w 1853 roku, wtedy jeszcze nikt nie spodziewał się tak spektakularnego sukcesu spodni, które stworzono dla kowbojów, robotników i marzycieli biorących udział w gorączce złota. Spodnie jeansowe zawdzięczają swoją popularność Leviemu Straussowi, który wyprodukował pierwszą parę. Ważną postacią w przemyśle denimowym jest też Jacob Davis, który wymyślił miedziane nity, wzmacniające miejsca przy kieszeniach, rozporku i na szwach.

Jak dzisiaj produkuje się spodnie jeansowe?


Dzisiaj spodnie jeansowe są produkowane przy użyciu wielu technologii. Pierwszym krokiem jest wybranie odpowiedniego materiału do produkcji pożądanych modeli. Nie każde spodnie są produkowane przy użyciu tych samych włókien, niektóre marki używają włókna Thermadapt, które sprawia, że spodnie w zimę zapewniają odpowiednie ciepło, a latem przyjemnie chłodzą, co nadaje im bardzo uniwersalnego charakteru. Różnorodność wykorzystywanych włókien jest coraz większa, a producenci prześcigają się w tworzeniu nowych rozwiązań.

metka o dzinsach ci powie 1

Następny krok to wycięcie maszynowo fragmentów materiału. Niektóre marki nie używają do tego maszyn, jednak jest to już coraz rzadsza praktyka. Później następuje pozszywanie wszystkich wyciętych kawałków materiału tak, by tworzyły wygodne i zgodne ze wzorem spodnie jeansowe. W Płocku, gdzie jest jedna z największych fabryk spodni Levi's zajmują się tym krawcowe, które w ciągu tygodnia potrafią uszyć od 50 do 100 tys. par spodni!

Wydaje się, że gdy spodnie są już pozszywane, nie pozostaje nic innego, jak wprowadzenie ich na półki sklepowe. Jednak za nami dopiero pierwsza część procesu. Po uszyciu spodnie nie mają jeszcze odpowiedniego koloru, przetarć i wielu detali. W zależności od marki, tego typu szczegóły są wykonywane maszynowo lub przy pomocy specjalistów.

Co sprawia, że jeansy mają odpowiedni kolor?

Bardzo ważnym punktem jest wypranie świeżo uszytych spodni. W wielkich, przemysłowych pralkach spodnie spędzają czasami nawet 6 godzin, żeby miały odpowiedni kolor. W trakcie prania spodnie zazwyczaj stają się jaśniejsze. Firmy cały czas pracują nad mieszankami chemicznymi, które przyspieszają procesy uzyskiwania odpowiedniej barwy.

Na koniec trzeba wykonać kilka czynności, które większość z nas zdążyła znienawidzić we własnych domach, czyli suszenie i prasowanie. To również pochłania dość sporo czasu, ale jest także niesamowicie ważne, by efekt był satysfakcjonujący. W końcu nikt z nas nie chciałby kupić wygniecionych spodni.

Po zakończeniu całego procesu produkcji, w którym bierze udział ogromna liczba pracowników, spodnie trafiają do magazynów, później do paczek, a następnie w ręce kuriera, który dostarcza nam gotowy produkt.

Jak widzicie, produkcja spodni jeansowych to wyzwanie nawet w dzisiejszych czasach przy tak rozwiniętej technologii. Na szczęście firmy denimowe doskonale sobie radzą, a przy tym opracowują coraz to nowsze rozwiązania, które zwiększają nasz komfort, ale też dbają na przykład o mniejsze zużycie wody podczas produkcji, co także jest ważne dla nas i naszej planety. Wiedzieliście, jak długi proces muszą przejść spodnie jeansowe, zanim trafią do sklepów?

Najnowsze kolekcje dostępne na bluestilo.com