Kiedy można reklamować jeansy?

Najnowsze kolekcje dostępne na bluestilo.com

Czasami zdarza się nieprzyjemna sytuacja i niedawno kupione jeansy trzeba oddać do reklamacji. Ważne, żeby zrobić to z głową, dokładnie przemyśleć sprawę, a w przyszłości zwrócić uwagę na kilka istotnych szczegółów.

Kiedy reklamacja jest bezzasadna?

Niektóre wady uważamy za błąd po stronie producenta, jednak wynikają one z naszej winy. Zanim zdecydujemy się na reklamację, warto wiedzieć, że nie obejmują jej na przykład wady, które powstały ze względu na nieprawidłowe pranie. Na metce każdych spodni jest dokładna instrukcja, jak prać je prawidłowo, jeśli się do niej nie zastosujemy, nasza reklamacja nie zostanie uwzględniona.

 

metka o dzinsach ci powie 3

Kolejna sprawa to odpowiedni rozmiar spodni. Jeśli kupimy za małe spodnie, a po kilku tygodniach zaobserwujemy różne pęknięcia, eksperci rozpatrujący reklamację szybko się zorientują, że wina leży po naszej stronie. Tak samo jest z wadami, które wynikają z naszej postawy czy specyficznej budowy ciała, na przykład przetarcia po wewnętrznej stronie ud.

Kiedy i jak złożyć reklamację?

Jeśli wada niedawno zakupionych spodni jest po stronie producenta, nie pozostaje wam nic innego, jak złożyć oficjalną reklamację.

Na początku warto zapoznać się z regulaminem sklepu, jest to w zasadzie wasz obowiązek. Możemy zwrócić towar do 7 dni, nie podając żadnej przyczyny, w przypadku reklamacji ten czas jest już dużo dłuższy, jednak musimy uzasadnić naszą decyzję. Podczas składania reklamacji warto dokładnie opisać wadę, ważne są szczegóły, które pomogą w jej poprawnym rozpatrzeniu.

Najważniejszą rzeczą jest jednak paragon, bez niego tracimy szansę na złożenie jakiejkolwiek reklamacji. Z tego powodu warto zrobić zdjęcie paragonu lub kserokopię, ponieważ mają one tendencję do blaknięcia.

Towar, który oddajemy do reklamacji powinien być czysty, w przeciwnym razie możemy spotkać się z sytuacją, gdy sprzedawca odmówi jego przyjęcia. Prawo nie reguluje tej zasady, więc teoretycznie towar powinien zostać przyjęty nawet w przypadku zabrudzenia, jednak stwarza to ryzyko, że reklamacja zostanie szybko odrzucona ze względu na niepoprawne użytkowanie.

W sytuacji, gdy reklamacja zostanie odrzucona można się odwołać, dokładniej opisać reklamowaną wadę i spróbować lepiej uzasadnić swoją decyzję. Czasami w takich sytuacjach ważna jest wytrwałość, dlatego warto złożyć reklamację ponownie, gdy jesteście pewni, że wada jeansów to nie wasza wina.

Lepiej zapobiegać

Pamiętajcie jednak, że wielu reklamacjom da się zapobiec. Przed zakupem warto dokładnie obejrzeć towar, który nam się podoba. Jeśli macie choćby najmniejsze wątpliwości co do stanu spodni jeansowych przed zakupem, pytajcie sprzedawców o szczegóły.

Składanie reklamacji to nieprzyjemny proces, ale warto wiedzieć co zrobić, żeby mieć jak największe szanse na jej pozytywne rozpatrzenie. Jeśli zastosujecie powyższe zasady składanie reklamacji będzie przynajmniej odrobinę mniej stresujące.

Najnowsze kolekcje dostępne na bluestilo.com