Najnowsze kolekcje dostępne na bluestilo.com

Byłoby wspaniale, gdyby wszystkie informacje zostały przez nas od razu zapamiętywane. Doradcy w salonie odzieży dżinsowej dwoją się i troją, aby przekazać cenne szczegóły o danym modelu. Podczas zakupów naszą uwagę stale coś rozprasza, że w konsekwencji z pozoru błahe detale wylatują nam z głowy. O czym najczęściej zapominamy? Zwykle o najważniejszym, czyli o tym jak postępować podczas konserwacji dżinsów oraz jak czytać symbole z ich metek.

Ku zaskoczeniu wielu z Was metki, są absolutnie niezbędnym elementem nowej odzieży. W przypadku tekstyliów dżinsowych obszerna metka w języku polskim to istny "must have"! Dlaczego, aż tak? Obecne rozwiązania i technologie wykorzystywane przy tworzeniu tkanin dżinsowych są niczym z laboratorium NASA. Tkaniny elastyczne, super wytrzymałe, chłodzące, zatrzymujące ciepło - o każdą należy dbać w szczególny sposób i metka jest nam do tego niezbędna.

metka o dzinsach ci powie 2

Każdy z czołowych producentów odzieży dżinsowej m.in.: Hilfiger Denim, Pepe Jeans, Levi's, Lee, Wrangler, LTB, Mustang, ma obowiązek zamieścić komplet wskazówek dotyczących konserwacji i higieny, skład tkaniny i miejsce produkcji oraz szczegóły dotyczące wymiarów (obwód pasa i długość nogawki). Daje to magiczną ilość aż trzech metek z czego dwie na dzień dobry urywamy bez kozery wyrzucając do śmieci Trzecią wewnętrzną usuwamy, gdy zaczyna nas "drapać". Pamiętajmy, że o ile komfort noszenia odzieży jest priorytetem, jednak, aby cieszyć się z noszenia ulubionych modeli dłużej trzeba stosować się do zasad konserwacji dżinsu zawartych na metce. Wniosek? Usuniętą ze spodni czy kurtki dżinsowej metkę przechowaj co najmniej do następnego prania. Wzrasta wtedy szansa na to, że piękny i funkcjonalny denim, będzie Wam służył dłużej.

metka o dzinsach ci powie 3

Spodnie kupione, metka odcięta i schowana. Przyszła pora na pierwsze pranie, sięgamy po uprzednio zachowaną metkę i widzimy znaki... o ile nie są to białe myszki i różowe słonie możemy rozpocząć rozszyfrowywać rekomendowaną formę konserwacji. Wskazówka: 95% odzieży zakupionej w sklepie przed pierwszym noszeniem powinno się wyprać. Składa się na to wiele czynników, po pierwsze, nawet jeżeli nie widać gołym okiem, to podczas mierzenia ubrań za każdym razem zostawiamy na nich to co mamy na skórze. Dotykamy materiału palcami, sprawdzamy teksturę, nie wiedząc czego wcześniej dotykali inni klienci. W końcu czy to na magazynie, podczas transportu lub po prostu w sklepie odzież zwyczajnie może się kurzyć. Pierwsze pranie przed noszeniem jest niezbędne, a jak jest z dżinsami?

Czy mamy na myśli spodnie dżinsowe damskie czy męskie zasada jest jedna. Bezpośrednio po ich zakupie nosimy spodnie tak długo jak to możliwe. Cechą szczególną denimowej tkaniny jest umiejętność dopasowania do sylwetki ciała. Naturalne odkształcenia i zagniecenia poddają się naszej budowie ciała. Dzięki tym cechom tak bardzo cenimy dżins za wygodę i komfort. Pierwsze noszenie powinno trwać nawet kilka miesięcy (o ile nie nabawimy się silnych widocznych zabrudzeń!), i po tym czasie prawdziwe dżinsy mogą zostać wyprane jednak według ściśle określonych reguł. Rekomendowaną techniką konserwacji odzieży z dżinsów jest zamrażanie. Niska temperatura eliminuje bakterie i zarazki, zapachy i ślady użytkowania. Kilkugodzinne mrożenie (oczywiście w worku foliowym!) świetnie wpływa na włókna denimu. Kiedy jednak pranie musi nastąpić należy wiedzieć jak je przeprowadzić. Jak zostało to wspomniane wcześniej, pielęgnacja tkaniny zależna jest od jej specyfikacji. Uogólniając, zwykle każde ubranie dżinsowe nie lubi być prane w wysokiej temperaturze. 30 stopni Celsjusza wydaje się być najbezpieczniejsze dla delikatnych włókien bawełny. Dla większego bezpieczeństwa do prania nie dodaje się płynu do płukania tkanin. Funkcja zmiękczająca włókna denimu pozbawia je naturalnych właściwości. Ubrania wkładane do pralki segregujemy kolorami, kolejno wywracając je na "lewą" stronę, zamykając suwaki i zapinając guziki. Kieszenie powinny zostać opróżnione, ponieważ niespodzianka w postaci pozostawionej chusteczki higienicznej oblepi włókna mechacąc je. Wyprane dżinsy mają suszyć się "na płasko" co znaczy, że przypinanie spodni klamerkami do sznura czy suszarki nie jest wskazane. Indygo, czyli barwnik stosowany w koloryzacji dżinsów kiedy ubranie jest zmoczone, nieznacznie przemieszcza się. Susząc spodnie na leżąco, nie ryzykujemy powstania widocznych, jaśniejszych zagnieceń oraz śladów przemieszczania się barwnika. Prasowanie to czynność, którą również warto pominąć. Słuszniej będzie rozprostować ubranie i rozłożyć je na płasko.

Postępujemy dokładnie tak samo jak powyżej w sytuacji w której metki nie ma. Kiedy metka jest przystępujemy do odszyfrowania symboli. Symbolu, którego warto szukać w pierwszej kolejności oznacza drukowana literę P wpisana w okrąg. Symbol ten oznacza, że ubranie to powinniśmy zanieść do pralni chemicznej, zatem nasz wkład w konserwacje jest ograniczony. Jeżeli symbol P nie występuje, bierzemy pod lupę kolejne rysunki: temperaturę prania wpisaną w miskę, przekreślony trójkąt i przekreślone żelazko. Rysunek temperatury w misce, podkreślony dodatkową linią od dołu sugeruje, aby wybrać delikatny tryb prania. Kiedy przy misce pojawiają się dłonie, oznacza to, że daną rzecz należy prać wyłącznie ręcznie. Trójkąt to symbol odplamiacza. Kiedy jest przekreślony, informuje, że nie wolno stosować odplamiaczy do tkanin, ponieważ można uszkodzić ich włókna i wypłukać barwnik. Przekreślone żelazko może jednoznacznie informować o powstrzymaniu się od prasowania tkaniny. W nawiązaniu do prasowania i suszenia, jeżeli na metce został dodany symbol przedstawiający kwadrat, a w nim koło w całości przekreślone krzyżykiem, oznacza to, że danej tkaniny nie można suszyć w suszarce bębnowej.

Stale i niezmiennie, najwięcej informacji otrzymujemy po rozmowie z doświadczonym doradcą w salonie odzieży dżinsowej. Osoba, która na co dzień specjalizuje się w doborze i pielęgnacji denimu zawsze udzieli nam praktycznych porad. O ile pielęgnacja odzieży dżinsowej zostaje po naszej stronie to dane zawarte na metach naszych produktów są nam bardzo dobrze znane. W razie wątpliwości służymy poradą.

Najnowsze kolekcje dostępne na bluestilo.com