Odkrywamy całą prawdę o denimie

Źródło denim

Najnowsze kolekcje dostępne na bluestilo.com

Wyraz DENIM bardzo często pojawia się obok nazwy marki. Dlaczego? co konkretnie oznacza? Czy ma to znaczenie dla klienta?

Co to jest denim?

Denim to nazwa tkaniny z której szyje się spodnie, znane przez nas jako jeansy. Tkanina denim, czyli skręcona przędza bawełniana tkana w splocie skośnym. Genezą słowa denim jest francuskie miasto Nîmes (de Nîmes czyli "z Nimes" skrót od określenia serży "serge de Nîmes") w którym znajdowała się fabryka tej tkaniny. To całkowicie naturalny materiał, który cechuje ogromna odporność na zniszczenia. O jego wspaniałych właściwościach jako pierwsi przekonali się marynarze. Robocze spodnie szyte dla nich były barwione naturalnym barwikiem Indygo dającym ciemnoniebieski kolor (niebieski barwnik, bo morze jest niebieskie, to strażacy dostaliby czerwone:)?). Marynarze eksploatowali jeansy w ciężkich warunkach, gdzie zarówno słona morska woda, wilgoć i niskie temperatury nie wpłynęły na uszkodzenie tkaniny. Brudne spodnie, marynarze zanurzali w wodzie i dryfujące w sieci, ciągnęli je za statkiem. Sól wypłukiwała zabrudzenia ze spodni oraz niebieski barwnik do białości.

denim

Denim "ruszył" w świat

Wieść o tekstylnym objawieniu szybko rozeszła sie po świecie. W Indiach również szyto je dla marynarzy, a stamtąd trafiły do Europy. W końcu w XVII i XVII wieku z Anglii importowali go amerykańcy osadnicy i to właśnie w Stanach Zjednoczonych jeans stał się największą potęgą, a zarazem amerykańską specjalnością. Levi Strauss i Jacob Davis uważani są za "ojców" amerykańskich jeansów. W 1873r. ruszyła produkcja jeansów do użytku codziennego na skalę masową. Spodnie z denimu, były zszywane pomarańczową nicią, a miejsca "używane" najczęściej były wzmacniane miedzianymi nitami, co praktykowane jest do dziś. Obecnie, aby nadać jeansom kolor stosuje sie barwniki siarkowe, a cały urok tej tkaniny pojawia się z czasem, poprzez jej regularne noszenie. Materiał stopniowo wyciera się i blaknie, nadając szlachetny unikatowy charakter.

denim

Masz wątpliwości? Pytaj!

Spodnie jeansowe, które znamy teraz również cechuje ogromna wytrzymałość. Wybierając producenta spodni, na metce których pojawia się napis denim (Tommy Hilfiger Denim, Lee, Wrangler, Levi's) możemy mieć pewność, że produkt będzie dobrej jakości. Wszelkie wątpliwości powinien rozwiać sprzedawca, udzielając informacji o splocie bawełny lub o ewentualnych domieszkach. Nie bójcie się zadawać pytań w sklepie. Im więcej wskazówek udzielimy sprzedawcy tym większa szansa na dobranie idealnego modelu jeansów.

Najnowsze kolekcje dostępne na bluestilo.com